2001-es Családünnep

A Szigetmonostori Római Katolikus Egyházközség és a Monostor Családegyesület augusztus 15-hez, Nagyboldogasszony Ünnepéhez kapcsolódóan, immáron negyedszer szervez a plébánia barokk épületében, annak udvarán és környékén, mindenki felé nyitott, lelki és kulturális napot.

Talán többen megkérdeznék, miért pont augusztus 15. táján? És miért pont családünnepet?

Egyrészt azért, mert 1038-ban e napon, az utód nélkül maradt első királyunk Szent István népét, „Árpád családját", koronáját és vele országát testamentumában Szűz Máriának ajánlotta. Mert hitte és tudta, hogy a család szíve mindig az édesanya, aki nélkül létre sem jön, és meg sem marad a család. És ha a magyarságnak lesz ilyen „szív-anyja", akkor lesz reménye is, hogy családként megmarad.
Másrészt azért, mert e napon ad hálát az Egyház az Úr gondviselő szeretetének, hogy az Istenember Jézus Krisztus élete által megváltotta és megszentelte a családi életet, Szeplőtelen Szűz Édesanyja mennybevételével pedig örökre hitelesítette a családi élet üdvösségre vezető szerepét.

Így lett számunkra valóságos példaképpé a SZENTCSALÁD, mivel ők valóságos hús-vér emberek, bár nem mindennapiak, hiszen Jézus nemcsak ember, hanem Istenember egy személyben; Mária meg Kegyelemmel Teljes Ember, aki Szeplőtelenül Fogantatott; József pedig az evangéliumok által hitelesített Igaz Ember, így akár azt is mondhatnánk, könnyű nekik...

Ezért talán közelebbinek, követhetőbbnek érezhetjük magunk számára AZELSŐ MAGYAR SZENT CSALÁD: Szent István, Boldog Gizella és Szent Imre sugárzó életét. Ezért is választottuk az előző évben a „Monostor Családünnep" keretéül az ő mindennapi életüket.
Ennek kapcsán tettük föl akkor az ünnepnap folyamán többször is magunknak a kérdést, hogy a mi családunknak, és azon belül nekem, mint apának, vagy anyának, vagy gyermeknek miben kellene megváltoznom, hogy mi is szent család lehessünk?

Az idei esztendőben szeretnénk a családok „szívét", az igazi FELESÉG és ÉDESANYA szerepét közelebbről szemlélni Árpádházi Szent Erzsébet életén keresztül. Valahogy úgy, ahogy a MONOSTORI CSALÁDÜNNEP egész napját, programjait át meg átszövi az életének eseményeivel, élete példájával való sokszínű találkozás olyannyira, hogy a tavaly ilyenkor föltett kérdésre: „... nekem miben kellene megváltoznom...?" – idén is tovább keressük a választ...

A Szigetmonostori Római Katolikus Egyházközség és a Monostor Családegyesület augusztus 15-hez, Nagyboldogasszony Ünnepéhez kapcsolódóan, immáron negyedszer szervez a plébánia barokk épületében, annak udvarán és környékén, mindenki felé nyitott, lelki és kulturális napot.

Talán többen megkérdeznék, miért pont augusztus 15. táján? És miért pont családünnepet?

Egyrészt azért, mert 1038-ban e napon, az utód nélkül maradt első királyunk Szent István népét, „Árpád családját", koronáját és vele országát testamentumában Szűz Máriának ajánlotta. Mert hitte és tudta, hogy a család szíve mindig az édesanya, aki nélkül létre sem jön, és meg sem marad a család. És ha a magyarságnak lesz ilyen „szív-anyja", akkor lesz reménye is, hogy családként megmarad.

Másrészt azért, mert e napon ad hálát az Egyház az Úr gondviselő szeretetének, hogy az Istenember Jézus Krisztus élete által megváltotta és megszentelte a családi életet, Szeplőtelen Szűz Édesanyja mennybevételével pedig örökre hitelesítette a családi élet üdvösségre vezető szerepét.

Így lett számunkra valóságos példaképpé a SZENTCSALÁD, mivel ők valóságos hús-vér emberek, bár nem mindennapiak, hiszen Jézus nemcsak ember, hanem Istenember egy személyben; Mária meg Kegyelemmel Teljes Ember, aki Szeplőtelenül Fogantatott; József pedig az evangéliumok által hitelesített Igaz Ember, így akár azt is mondhatnánk, könnyű nekik...

Ezért talán közelebbinek, követhetőbbnek érezhetjük magunk számára AZELSŐ MAGYAR SZENT CSALÁD: Szent István, Boldog Gizella és Szent Imre sugárzó életét. Ezért is választottuk az előző évben a „Monostor Családünnep" keretéül az ő mindennapi életüket.

Ennek kapcsán tettük föl akkor az ünnepnap folyamán többször is magunknak a kérdést, hogy a mi családunknak, és azon belül nekem, mint apának, vagy anyának, vagy gyermeknek miben kellene megváltoznom, hogy mi is szent család lehessünk?

Az idei esztendőben szeretnénk a családok „szívét", az igazi FELESÉG és ÉDESANYA szerepét közelebbről szemlélni Árpádházi Szent Erzsébet életén keresztül. Valahogy úgy, ahogy a MONOSTORI CSALÁDÜNNEP egész napját, programjait át meg átszövi az életének eseményeivel, élete példájával való sokszínű találkozás olyannyira, hogy a tavaly ilyenkor föltett kérdésre: „... nekem miben kellene megváltoznom...?" – idén is tovább keressük a választ...


« Vissza a Családünnepek archívumához «